Ευρωμπάσκετ U16: Τουρκία – Ελλάδα στους προημιτελικούς

Με τους αγώνες της φάσης των «16» συνεχίστηκε η δράση στο Ευρωμπάσκετ U16 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Μετά από δυνατούς αγώνες αναδείχθηκαν οι οκτώ ομάδες που θα συνεχίσουν προς το βάθρο, ενώ οι υπόλοιπες θα διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις θέσεις 9-16, ώστε να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Η Ισπανία επικράτησε στο πρώτο, χρονικά, αγώνα της φάσης των «16», με ευκολία της Βουλγαρίας με 104-58, σκορ το οποίο είναι «εύγλωττο» για την εικόνα της αναμέτρησης. Οι Ίβηρες πήραν από νωρίς προβάδισμα (ημίχρονο 54-27) και είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης που έγινε στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού.

Την ίδια ώρα στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης η Λετονία κέρδισε τη Γερμανία με 75-68 σε έναν αμφίρροπο αγώνα. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 33-35 στο ημίχρονο, αλλά οι Λετονοί βρήκαν περισσότερες λύσεις στο δεύτερο μέρος και πήραν τη νίκη και την πρόκριση στους «8» με κορυφαίο τον Άιζπουρς που είχε 26 πόντους. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Την πρόκριση στους «8» πήρε και η Ιταλία που μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού επικράτησε της Σλοβενίας με 69-87. Οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 28-48 και είχαν πρωταγωνιστές και πάλι τους Κάταπαν με 23 πόντους και Λίβινγκστον που είχε 14 πόντους και 6 ασίστ. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης η Γαλλία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για να καταβάλει την αντίσταση της Κροατίας με 90-59. Μετά το αρχικό προσπέρασμα των Κροατών και το 41-39 του ημιχρόνου, οι «τρικολόρ» δεν είχαν πρόβλημα να δείξουν την ανωτερότητά τους και να πάρουν εύκολα την πρόκριση για την επόμενη φάση, με τον Τόβο-Νανσί να ξεχωρίζει με 14 πόντους και 10 ασίστ. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Στους «8» του Eurobasket U16 2024 θα βρίσκεται και η Ελλάδα που κέρδισε την Πολωνία με 68-55   στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού. Η Εθνική ομάδα ήταν αγχωμένη στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το 28-29 του 18’ και το 34-29 του πρώτου που έγινε 41-29 στο 25, και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Ξεχώρισαν οι Σκληρός και Χατζηλάμπρου. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης, την ίδια ώρα, η Σερβία πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 95-78 της μαχητικής Φινλανδίας. Οι «Πλάβι» είχαν τον έλεγχο απ’ το ξεκίνημα και έφτασαν πρώτα στο 44-40 του ημιχρόνου και εν τέλει στην εύκολη νίκη. Ξεχώρισε ο Μπέλιτς με 30 πόντους και 8/9 τρίποντα, αλλά και ο Ντανίλοβιτς με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Αντίπαλος της Ελλάδας θα είναι αύριο, Τετάρτη 14/8 (18:30) στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού στα Δύο Αοράκια, η Τουρκία που επικράτησε μετά από δυνατό αγώνα της Λιθουανίας με 68-77. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν εξ αρχής, έφυγαν μπροστά με 27-43 στο ημίχρονο και άντεξαν μέχρι τέλους, με πρωταγωνιστή τον Ομέρ Κουτλουάι (24π., 9ριμπ., 8ασίστ), για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Το Ισραήλ προκρίθηκε και αυτό στους «8», καθώς δε συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τη φιλότιμη ομάδα της Φινλανδίας. Το 94-59 της επικράτησής του απεικονίζει εν πολλοίς την ανωτερότητά του, αφού προηγήθηκε και στο ημίχρονο με 53-31. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Προημιτελική Φάση – Οι αγώνες (14/8, ΚΓ Νέας Αλικαρνασσού)

13:30 Ισπανία – Ιταλία

16:00 Λετονία – Γαλλία

18:30 Τουρκία – Ελλάδα

21:00 Σερβία – Ισραήλ

Φάση 9-16 – Οι αγώνες (14/8, ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης)

13:30 Βουλγαρία – Σλοβενία

16:00 Γερμανία – Κροατία

18:30 Λιθουανία – Πολωνία