Σύμφωνα με τα δεδομένα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οι επιτυχόντες στη Χίο από τα Γενικά αλλά και τα Επαγγελματικά Λύκεια είναι 370, και συγκεκριμένα 285 από τα Γενικά Λύκεια και 85 από τα ΕΠΑΛ. Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία σύμφωνα με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η πλειονότητα των υποψηφίων πέτυχαν στις σχολές του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Χίο αλλά και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Πλοιάρχων και Μηχανικών των Οινουσσών και της Χίου αντίστοιχα. Αξίζει να σημειωθεί ότι μειωμένος φαίνεται να είναι φέτος ο αριθμός των παιδιών που εισάγονται σε ιατρικές σχολές τη ίδια στιγμή που υπάρχει θεαματική αύξηση προτίμησης στις παιδαγωγικές σχολές.
370 Χιώτες μαθητές και μαθήτριες πέτυχαν στις Πανελλαδικές εξετάσεις
![](https://diafaneia.eu/wp-content/uploads/2018/08/Πανελλήνιες-2018Ανακοινώθηκαν-οι-βάσεις-εισαγωγής-σε-ΑΕΙ-και-ΤΕΙ-.jpg)