![](https://diafaneia.eu/wp-content/uploads/2023/08/%CE%92%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%82-Market.jpg)
Στις Οινούσσες τιμήθηκε εκ μεταθέσεως η “Ημέρα της Ευρώπης”, η οποία εορταζόταν την 9η Μαΐου 1945, επέτειος λήξεως του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και Εορτή της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Προσκεκλημένος και φέτος ο καθηγητής Πάνος Γρηγορίου, τακτικός Καθηγητής Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου, επικεφαλής του Europe Direct Βορείου Αιγαίου και επίτιμος Δημότης Οινουσσών. Στις 12.00 μ.μ., συναντήθηκε και μίλησε στους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς στο κτίριο του Ναυτικού Γυμνασίου Οινουσσών, ενώ στις 20.00 μ.μ., θα εκδόσει ομιλία στο Δημοτικό Συμβούλιο και στους κατοίκους των Οινουσσών στην Αίθουσα “Μαρίας Π. Λαιμού”.