![](https://diafaneia.eu/wp-content/uploads/2023/08/%CE%92%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%82-Market.jpg)
Με θρησκευτική κατάνυξη, εθνική υπερηφάνεια και παρουσία του Διοικητού της 96 ΑΔΤΕ Ταξιάρχου Χ. Αμπατζίδη, ο Σεβ. Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κ. Μάρκος τέλεσε την Ακολουθία της Αναστάσεως για τους ακρίτες στρατιώτες του Φυλακίου της νήσου Παναγιάς. Ο Σεβασμιότατος και ο Ταξίαρχος ευχήθηκαν στους άνδρες των συνόρων με πνευματικές θρησκευτικές και ένδοξες εθνικές αναφορές. Η Ακολουθία σήμανε τον πρώτο εορτασμό της Αναστάσεως Του Κυρίου στην Ευρώπη.