![](https://diafaneia.eu/wp-content/uploads/2023/08/%CE%92%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%82-Market.jpg)
Ο Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου Κωνσταντίνος Μουτζούρης θα παρευρεθεί ,στα επίσημα εγκαίνια της 2ης Διεθνούς Έκθεσης Πολιτικής Προστασίας INΤERAIGIS που διεξάγεται στην Αθήνα και στην οποία συμμετέχει η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου. Ο Περιφερειάρχης αμέσως μετά και με την ιδιότητα του Προέδρου της Επιτροπής Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας της Ένωσης Περιφερειών, θα απευθύνει χαιρετισμό στην έναρξη του Συνεδρίου «Διαχείριση καταστροφών-Σχέδια Εκτάκτων Αναγκών. Ο.Τ.Α.» που διεξάγεται στο πλαίσιο της Έκθεσης. Επίσης ο Περιφερειάρχης θα παραστεί στην εκδήλωση της Ευρωπαϊκής Αποστολής για την Προσαρμογή στην Κλιματική Αλλαγή την οποία διοργανώνει το Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Αποστολής για την Προσαρμογή στην Κλιματική Αλλαγή – EU Mission Adaptation, και το Διεθνές Δίκτυο Πόλεων ICLEI Governments for Sustainability, σε συνεργασία με την Γενική Γραμματεία Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος του ΥΠΕΝ.