![](https://diafaneia.eu/wp-content/uploads/2023/08/%CE%92%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%82-Market.jpg)
Το Δήμαρχο Χίου επισκέφτηκε ο Πρέσβης της Αγγλίας στην Ελλάδα κ. Μάθιου Λοτζ. Ο κ. Λοτζ ήταν προσκεκλημένος του Πανεπιστημίου Αιγαίου και με αφορμή την παρουσία του στο νησί για δεύτερη φορά μέσα σε λίγους μήνες, πραγματοποίησε εθιμοτυπική επίσκεψη στον Δήμαρχο Χίου. Η συζήτηση πραγματοποιήθηκε σε ιδιαίτερα θετικό κλίμα και επισημάνθηκε και από τις δύο πλευρές η καλή συνεργασία ανάμεσα σε Ελλάδα και Μ. Βρετανία ενώ συνάμα συζητήθηκε και το ενδεχόμενο συνεργασίας στους τομείς του τουρισμό και της Ναυτιλίας. Παράλληλα ο κ. Μαλαφής πρότεινε στον Πρέσβη της Αγγλίας στην επόμενη επίσκεψη του να ξεναγηθεί από τον ίδιο σε ολόκληρο το νησί.